تفاوت پنجره دوجداره upvc و pvc

امروزه استفاده از پنجره‌های دو جداره و حتی درهای دوجداره در ساختمانها گسترش چشمگیری یافته است. آگاهی از مزیت‌های، هزینه کمتر ساخت و آسانی نصب این نوع درب و پنجره را می توان از علل این افزایش دانست.

پنجره‌های دو جداره با دو نوع پروفیل تهیه می‌شوند.  upvc و pvc ؛ اما تفاوت این دو پروفیل در چیست؟

در ساخت درب و پنجره upvc  و pvc از یک نوع مواداولیه استفاده نمی‌شود. این موضوع در ضاهر مشخص نیست اما از نظر کیفیت و قیمت این دو پروفیل متفاوت هستند.

حال این سوال پیش می‌آید، آیا پنجره دوجداره upvc کیفیت بهتری دارد یا پنجره‌های ساخته شده از پروفیل pvc ؟ دوام کدام سازه بیشتر است؟

 

تفاوت پنجره دوجداره upvc و pvc

 

pvc چیست؟

 pvc به اختصار از کلمه Poly vinyl chloride گرفته شده است. نوعی پلیمر که شبیه به پلاستیک است، از این پلیمر در ساخت بسیاری از لوازم روزمره از جمله پنجره‌های upvcف لوله‌های pvc استفاده می‌شود. به‌طور کلی این پلیمر در صنعت ساختمانی نوین نقش پررنگی دارد، چنانچه بیش از 50 درصد تولید pvc در جهان مصارف ساختمان‌سازی دارند.

این نوع پروفیل‌ها به راحتی برش می‌خورند، وزن سبکی دارند، مقاومت بالایی دارند و در ضخامت‌های متفاوت تولید می‌شوند راحت‌تر و شکل می‌گیرند ، تحمل فشار آنها بالاست و در برابر شکستگ  مقاوم هستند، سطح صیقلی و براق دارند، در برابر آتش سوزی مقاومت هستند. این ویژگی ها این نوع پروفیل را جایگزین مناسبی برای پروفیل‌های فلزی هستند.

upvc  چیست؟

Upvc مخفف کلمه unplasticized polyvinyl chloride با ساختاری شبیه به  pvc است. تفاوت این دو در متریال پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی است. این ماده از نفت خام و کلرید سدیم تشکیل شده و در ساخت درب و پنجره دوجداره upvc بیشترین کاربرد را دارد. این پروفیل نسل جدید پی وی سی بوده و با افزودن برخی مواد به پروفیل پی وی سی تولید شده است. upvc کیفیت بهتر و انعطفاف‌ بیشتری نسبت به pvc دارد.

تفاوت پنجره pvc با upvc چیست؟

پروفیل‌های که پنجره های upvc و pvc از ان ساخته شده‌اند متفاوت است.

همانطور که گفته شده کیفیت این دو پروفیل اولین تفاوت و مهمترین تفاوت آنهاست. پروفیل‌های pvc در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش خیلی زود دچار تغییر رنگ می‌شود. این موضوع زیبایی نما را تحت شعاع قرار می‌دهد.

پنجره‌های upvc از پروفیل‌های با کیفیت ساخته شده‌اند و در برابر اشعه فرابنفش خورشید هرگز دچار تغییر رنگ و رنگ پریدگی نمی‌شود.

در نتیجه استفاده از upvc که کیفیت بالاتری دارد و به نسبت آب و هوای مختلف در مناطق مختلف می‌تواند دوام بیشتری داشته باشد.

باید توجه داشت همچنان از متریال pvc می‌توان در داخل ساختمان و مکانهایی که با آفتاب در ارتباط نیستند استفاده کرد.

از دیگر خصوصیات ذکر شده برای پروفیل upvc در مقایسه با pvc، انعطاف‌پذیری آن است. این پروفیل در برابر شکستگی مقاوم‌تر، ضربه‌پذیری بیشتر و در برابر فشار تحمل بالاتری دارد و در برابر آتش سوزی و اشعه خورشید کاملا مقاوم است. به دلیل داشتن اکسید تیتان در برابر تغییرات جوی و باران نیز مقاوم بوده و کیفیت خود را حفظ می‌کند. با تمام این مزیت‌ها همچنین مزیت‌هایی چون عایق صدا، عایق حرارتی بودن این نوع پنجره ها پرداختی اندکی بیشتر برای داشتن یک پنجره و درب مناسب، منطقی است.

جهت دریافت قیمت و مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با ساتیا وین

تماس با ساتیا وین